Türkiye’de doğa ve şehir ilişkisi açısından, modern bir birleşim örneği olan Adana, Mersin, Hatay Antep gibi şehirlere de komşu. Adana yeterince potansiyele sahipken trans veya gay cluplar neden yok ?

Zamanın, özgürlüklerin, ve yasal hakların özellikle şu sıralar daha bir gündemde iken lgbt bireylerin de bazı aşmışlık davranışları beklemesi çok normaldir. Sözü fazla uzatmadan konuya direk dalmak istiyorum… Adana’da yaşayan travesti veya LGBT bireylerin gidebileceği bir gay clup, bir travesti clup neden yok? İşletmelerin sayısı her geçen gün artarken bu insanların, yani bizim gideceğimiz yerler neden yok ? işletmeler bizi neden düşünmüyor? En şık kıyafetlerimi giyip güvende hissedebileceğim bir klupte eğlenmek, dans etmek, kafa dağıtmak, kendimi ifade etmek veya arkadaş bulmak benim de hakkım! İstanbul, Ankara ve İzmir, bu açıdan bazı kalıpları yıllar önce çoktan aşmış şehirlerden. Ancak inanıyorum, ve görüyorum ki, Adana, travesti veya gay friendly ve benzeri lgbt mekanlarının bulunması  için yeterli potansiyeli olan bir şehir! Zira böyle bir mekanın açılması durumunda, hemen yanı başımızdaki Mersin Antep İskenderun’un bile Adana’nın potansiyeline eşlik etmesi durumu söz konusu olabilir. Çünkü bu şehirlerde yaşayan bölge insanı eğlence amaçlı karşılıklı şehir değiştirebiliyor. Yani Adana da şık bir gay clup açılsa, Mersin başta olmak üzere diğer yakın şehirlerden de büyük bir talep olur diye düşünüyorum. Adana özellikle son 10 yılda büyümüş ve insan sayısı neredeye 3 milyona yakın. Bence bu nufus’ta bir işletmeye Yeterince para kazandıracak LGBT bireyler var. Gay friendly veya trans friendly klüpler olsa, o zaman Adana LGBT bireyler için daha rahat bir şehir olabilir! Sivil toplum kuruluşları bunları neden düşünmüyor veya neler yapabilirler? Ben sadece düşündüklerimi, belki biraz cahil cesareti gibi haykırmak istedim..

Belli mekanların olması güvenlik açısından da önemli. Yeni nesil 18lerindeki lgbt bireyler her ne kadar daha sosyal yaşayıp uyum göstererek hetero mekanlarda varlığını ince çizgiler üstünde sürdürse de, özellikle lgbt friendly yerlerin olması bu gençlerin güvenliği içinde önemli olacaktır. Zira, baskı veya zorbalık gören veya bir şekilde zorda kalan lgbt bireyler buralara sığınabilirler. Evden kaçmayı planlayan bazı cahil gençler sokaklardan önce bu gibi yerlerde ailelerine dönmeleri konusunda daha sağlıklı destek ve yönlendirme alabilirler.

Azınlıklar, veya belli bir gruba mensup olan LGBT bireyler, bu durumda daha fazla  imkanların sunulduğu büyük şehirlere gitmeyi bir seçenek olarak görmez mi? Ben diyorum ki, sosyalleşmeyi istemek kişinin kendi hür iradesiyle ilgili bi durum, ister çıkar gider, isterse de gitmez… Ama birinin istediğinde çıkıp gidebileceği, rahatlıkla eğlenebileceği bir clup olmasını bilmesi bile, kişiyi daha iyi hissettirecek bir opsiyondur… Yani doğal olarak insanların psikolojileri de bu veya buna bağlı sebeplerden ötürü bir nebzede olsa daha iyiye gidebilir. Evlerinde internetten veya bir çok yerden partner aramak isteyen bir sürü insan maalesef korku ve yarım yamalak yaşadıkları ilişkiler yüzünden sağlıklı düşünemez hale geliyor. Veya toplum baskısı yüzünden evinden çıkamayan, dört duvar arasında yalnızlığa itilen trans veya lgbt bireyler için de çok olumlu bir gelişme olacaktır.